UWAGA! Instalację zasilającą kaloryfer, która będzia znajdowała się za zabudową czy pod tynkiem wykonuję w technologii alupex lub SANHA®-Press złączkami zaprasowywanymi cęgami renomowanej firmy Rems. Tylko takie złączki zgodnie z zaleceniami producentów mogą znajdować się za zabudową (skręcane nie). Dodatkowo ta technologia posiada minimalną ilość połączeń, które mogą podlegać awarii. Okres żywotności takiej instalacji określa się na 40 lat. Nie pracuję na materiałach z marketów.

Wymiana grzejnika w łazience w bloku?

czytaj więcej =>

Piaskowanie grzejników żeliwnych czy warto?

czytaj więcej=>

Jakość wytrzymałość grzejników aluminiowych.

czytaj więcej=>

 

Zamrażanie rur daje możliwość pracy na instalacjach wodnych lub centralnego ogrzewania pod ciśnieniem - bez opróżniania układu z wody  także w zimie.

Czy jest to niebezpieczne? Kilkuletnie doświadczenie przy wymianie kaloryferów tą metodą powoduje

 

Film pokazujacy w całości  proces zamrażania rury

kaloryfera z małej odleglości

że śmiało mogę powiedzieć, że usługa którą wykonuję jest bezpieczna. Dodatkowo moja firma posiada ubezpieczenie OC od prowadzonej działalności gospodarczej. Prace wykonuję osobiście co daje mi gwarancję, że zostaną przeprowadzone prawidłowo.

W wypadku remontu łazienki w bloku, całego mieszkania czy wymiany kaloryfera żeliwnego na nowy często spotykamy się z brakiem zgody na opróżnienie układu centralnego ogrzewania.

W sytuacji kiedy administracja budynku chce obciążyć cię kosztami wynajęcia firmy która spuści wodę z instalacji centralnego ogrzewania, potem uzupełni i odpowietrzy kaloryfery w mieszkaniach, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości zamrożenia rur a przez to odcięcia dopływu wody. Jest to możliwe nawet w sezonie grzewczym.

Dzięki temu możemy np.: zdemontować grzejnik bez spuszczania wody z instalacji, dokonać wymiany zaworów (nieszczelnych), skracać gałązki grzejników

 

 

Wymiana kaloryfera w łazience

Zamrazanie rur wymiana kaloryfera Katowice Chorzow Zabrze Gliwice Bytom

Nie ma potrzeby spuszczania wodyZamrażanie rur polega na stworzeniu w rurze  czopa lodowego z zamarzającej wody, który działa jak korek zatrzymując ciśnienie wody. Miejsce zamrożenia rury wytrzymuje duże ciśnienie, jest to spowodowane "fizyką" objętość wody w trakcie zamarzania zwiększa się  co powoduje dociśnięcie korka lodowego do ścian rury.

 

Układanie glazury w łazience jest bardzo utrudnione kiedy administracja nie wyraża zgody na spuszczenie wody podczas sezonu grzewczego, przez co nie można zdemontować grzejnika.

 

Rozwiązaniem jest zamrożenie rury!

Kiedy planujemy wymianę kaloryferów w bloku warto także pomyśleć o wymianie zaworów termostatycznych. Stare zawory bardzo często nie są w stanie zapewnić komfortu cieplnego w pomieszczeniu, są zakamienione "zawieszają się" przez co w pokoju jest zbyt ciepło lub zbyt zimno.

 

 

Bytom wymiana grzejnika zamrazanie rur

Wymiana grzejnika w łazience Bytom trudne sytuacje.

Łazienka to zawsze skomplikowane sytuacje. Na zdjęciu obok widzimy pion i galązki grzejnika znajdują się częściowo w kanale, wewnątrz kanału też mają zostać obcięte i nagwintowane. Technicznie sytuacja dość trudna i czasochłonna ponieważ musiały zostać wykonane trzy zamrażania.

 

Usługę zamrażania świadczyę na terenie woj. Śląskiego a także:

 

Ruda Śląska, Bytom, Tarnowskie Góry, Chorzów, Świętochłowice,  Katowice, Czeladź, Knurów, Rybnik, Mikołów, Dąbrowa Górnicza, Pyskowice Lubliniec, Częstochowa, Toszek, Kędzierzyn Koźle, Radomsko, Kluczbork, Wrocław, Opole, Tychy, Racibórz, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Zawiercie, Bielsko Biała, Kraków, Żywiec

 

Wymiana kaloryfera grzejnika, zamrażanie rur Zabrze Gliwice Katowice Chorzów Bytom

 

Zgoda spółdzielni mieszkaniowej na wymianę kaloryferów.

Oczywiście jest potrzebna... ale nie musimy czekać na odpowiedź 2 tygodnie!  To byłoby duże opóźnienie w remoncie mieszkania. Po upewnieniu się, że zgodę na wymianę na pewno otrzymamy można zdemontować kaloryfer i założyć zawór na dolnej gałązce można bez zbędnego oczekiwania. Administracja nie jest wstanie sprawdzić czy w jakim momencie kaloryfery zostały zdemontowane a remont można kontynuować. W piśmie ze spółdzielni które prędzej czy później otrzymamy będą informacje potrzebne  przy wyborze nowych kaloryferów, ich typ i moc. Bardzo rzadko ale zdarza się że spółdzielnia mieszkaniowa kategorycznie nie zezwala na prace przy instalacji centralnego ogrzewania w sezonie grzewczym a kaloryfery muszą być zdemontowane (przynajmniej chwilowo). Wtedy można też zdemontować kaloryfery żeliwne, założyć zawór na gałązce powrotu i przygotować tak rury zasilające aby można było bez problemu je z powrotem zawiesić.

Zamrażanie rur pozostałe informacje:

 

Podstawowym warunkiem aby zaślepić rurę czopem lodowym jest brak przepływu wody. Ciągle wymieniająca się woda w rurze uniemożliwia jej zamrożenie. Dlatego w sezonie grzewczym aby ściągnąć grzejnik przynajmniej na zasilaniu grzejnika musi być zawór odcinający (z reguły jest termostatyczny, gałka z cyferkami). Zdarzają się przypadki kiedy zawór termostatyczny przepuszcza, wtedy, jeśli woda w układzie jest ciepła zamrożenie rury może być  niemożliwe. W przypadku braku zaworu lub jego nieszczelności musi być dostęp do zaworów odcinających dany pion w piwnicy. Po jego zamknięciu zamrożenie jest możliwe. Kiedy powstanie czop lodowy (trwa to od kilku do kilkunastu minut) zamyka on rurę i potrafi wytrzymać dość wysokie ciśnienie.

Zakup nowych kaloryferów:

  • zwróć uwagę na rozstaw gałązek zasilających kaloryfery (odległość oimiędzy środkami rur przy wejściu do grzejnika)
  • moc kaloryfera podaje administracja lub wylicza się ją przyjmując moc jednego żeberka 125W
  • zdarzają się administracje nie zezwalające na montaż kaloryferów aluminiowych

Po zdemontowaniu kaloryfera metodą zamrażania rur, zakłada się zawór odcinający na dolnej gałązce umożliwiający montaż/demontaż kaloryfera w dowolnym momencie, niezależnie od tego czy instalacja jest napełniona czy nie.

Do zamrażania używam zamrażarki elektrycznej firmy Rems Frigo 2, wykorzystuje ona środek mrożący R404A pracujący w układzie zamkniętym i umożliwia zamrażanie rur od 1/8 do 2 cale. Zasada jej działania jest podobna do sposobu w jaki działa lodówka.

Chłodzenie odbywa się za pomocą chłodniczego urządzenia absorpcyjnego. Ciecz zwana czynnikiem chłodniczym (płyn parujący przy niskiej temperaturze) pobiera ciepło z chłodzonego otoczenia. Umożliwia to temu urządzeniu osiągnięcie temperatury -30stC.

 

Wymiana grzejnika żeliwnego w bloku - powody.

Jakże często jeszcze w naszych mieszkaniach w blokach swe zasłużone miejsce zajmują grzejniki żeliwne. Ich kilkudzięsięcioletni staż pracy powoduje jednak, że nie pracują już one tak wydajnie. Duża ilość osadu i kamienia, który odłożył się na ściankach starego kaloryfera utrudnia przenikanie temperatury na zewnątrz grzejnika. Ten sam efekt dają grube warstwy farby na jego zewnętrznej powierzchni. Inną niekorzystną cechą kaloryfera żeliwnego jest reagowanie z dużym opóźnieniem na zmianę temperatury czynnika grzewczego, jego duża bezwładność (wolno stygnie i rozgrzewa się) co utrudnia regulowanie temperatury przez zawór termostatyczny.

Innym powodem dla jakiego wymieniamy grzejnik nie istotnym z punktu widzenia użytkowego, jednak dla wielu z nas najważniejszym są jego walory estetyczne. Jego wygląd powoduje, że nie pasuje on do nowoczesnych wnętrz w jakich chcielibyśmy mieszkać.

Wymieniając kaloryfery żeliwne na pewno poprawimy komfort cieplny w naszego mieszkania.

Wymiana grzejników wymaga pozwolenia zarządcy budynku (spółdzielni, administracji, wspólnoty mieszkaniowej)

zamrozona galazka wymienianego kaloryfera

1. Parametry nowego grzejnika

Powinien określić zarządca budynku. Zapotrzebowanie na ciepło możemy jednak określić sami (źródło)

Budynki dobrze izolowane z 10 cm styropianu przy ścianach wielowarstwowych lub ścianach jednowarstwowych – wykonanych z bloczków z gazobetonu odmiany 400 grubości 36,5 cm) zapotrzebowanie wyniesie:

  • 60 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem,
  • 70 W/m2 dla domów parterowych

Budynki 5 cm styropianu zapotrzebowanie wyniesie:

  • 90 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem,
  • 100 W/m2 dla domów parterowych

Budynki bez izolacji zapotrzebowanie wyniesie:

  • 130-140 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem,
  • 150-200 W/m2 dla domów parterowych

 

Renowacja kaloryfera żeliwnego - Piaskowanie i malowanie grzejnika Katowice

Czasem zdarzy się klient który postanowi wysłać swoje kaloryfery do Grzejnikowego SPA. Powód to przekonanie o ich wytrzymałości i to że dobrze trzymają ciepło. Obalam mit pierwszy:

1. Trzymanie ciepła przez kaloryfer żeliwny, tak to prawda że długo są gorące po tym jak przestanie palić się w piecu, co jest zaletą w domkach jednorodzinnych kiedy ostatnią szuflę węgla wrzucamy o godzinie 22. A w bloku? nie jest już to zaletą ale wadą. Zadaniem termostatu przy kaloryferze jest utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Kiedy ustawimy głowicę termostatyczną na 3, możemy oczekiwać że kiedy temp. w pokoju osiągnie 20stC zawór termostatyczny zamknie się i kaloryfer przestanie grzać. Niestety żeliwny będzie miał znacznie większą bezwładność i będzie długo grzał dalej.

2. Wytrzymałość, tak to żeliwo przeżyło wiele lat (czasem nawet 50) i być może żaden z obecnie produkowanych grzejników tyle nie przeżyje. Jednak są one już na granicy wytrzymałości, dlaczego? już opowiadam dalej co się stało z grzejnikami w SPA.

Klient postanowił je odnowić:

Problem 1. Zawiezienie grzejników do kaloryferowego gabinetu odnowy (firma zajmująca się piaskowaniem).

Naprawdę nie polecam tego robić własnym samochodem bo musimy się liczyć z obiciem , zarysowaniam, wylaniem się czarnej esencji zalegającej na dole grzejnika (ciężka do umycia) a w skrajnym przypadku zarwaniem zawieszenia.

Zanim na samochód trzeba je znieść jeśli kręgosłup na to pozwala bo waga jednago żeberka to 6,1-6,8 kg.

Problem 2. Grzejniki wróciły i już wtargaliśmy je na to trzecie piętro bez windy...

Wyglądają pięknie (?) przynajmniej niektórzy tak uważają. I w tym momencie wkraczam jak i montuje je z powrotem. Pierwszy grzejnik zamocowany odkręcam zawór powrotny i napełniam. Następnie drugi grzejnik. Wracam do pierwszego i okazuje się że ma on dwie maleńkie nieszczelności, przez które sączy się niewielką stróżką woda. Sprawdzam drugiego to samo. Było to najpewniej efektem piaskowania, co świadczy  tym że kaloryfery żeliwne są już na granicy swojej wytrzymałości.

Klient podjął decyzję, że następnych dwóch już nie montuje tylko wymienia na nowe. Koszt piaskowania czterech grzejników 1000zł (rok 2015) wysiłek znoszenia i wnoszenia bezcenny :)

Naprawdę nie warto ryzykować, że się uda.

 

Wymiana grzejnika w łazience w bloku w zimie: Tarnowskie Góry. Bez spuszczania wody (brak zgody spółdzielni/wspólnoty)

Kaloryfer łazienkowy zawsze sprawia największe kłopoty jeśli musimy wymienić go w czasie sezonu grzewczego. Najlepsza sytuacja to taka kiedy zasilanie starego kaloryfera przechodzi przez inne pomieszczenie (częsta sytuacja to ubikacja). Wtedy gałązki obcinamy i gwintujemy w tym pomieszczeniu i nową instalację wykonujemy dowolnie wg uznania. Nie najgorzej jest także wtedy, gdy pion grzejnika łazienkowego znajduje się w kanale instalacyjnym. Najgorsza sytuacja to pion wewnątrz łazienki. Proszę zapomnieć o wkuwaniu go w ścianę (rur pionowych), można jedynie wykonać zabudowę z płyty kartonowo gipsowej, a jeśli chodzi o gałązki, to jeśli są bardzo krótkie, najczęściej nie da się ich już skrócić, a podejście do nowego kaloryfera można wykonać tylko od starych gałązek.


Podczas wymiany kaloryfera w bloku: Świętochłowice

okazało się, że pompy już pracują mimo temperatury na zewnątrz około 20stC (18 września)  a rura zasilania jest już letnia, nieznacznie spowolniło to proces zamrażania bo zaciski musiały być założone blisko pionu. Skorzystanie z zamrażarki było jedyną możliwością, ponieważ kilka dni wcześniej instalacja została napełniona i administracja nawet nie chciała słyszeć o spuszczaniu wody.

Głowica termostatyczna tego grzejnika drabinkowego w łazience jest ustawiona nieprawidłowo. Temperatura znajdujących się bezpośrednio pod nią gałązek zasilających będzie powodowała nieprawidłowy odczyt temperatury otoczenia. Głowica będzie myślała iż w pomieszczeniu jest cieplej niż jest w rzeczywistości. Jednak klient tak chciał a przy całkowicie odkręconym grzejniku nie będzie to miało znaczenia, grzejnik w łazience z reguły jest odkręcony maksymalnie.

 


Usunięcie grzejnika w kuchni Katowice. W wypadku usuwania grzejnika należy się liczyć z tym że metodą zamrażania rur nie da się całkowicie zlikwidować gałązek. Można je skrócić. Jednak w zależności od warunków (temp. pionu, kształt zamrażanego odcinka rury) pozostanie około 20cm rury.


Potrzebny hydraulik... wymiana zaworu przed licznikiem, awaria zasuwy na przyłączu.

Niestety często zdarza się taka sytuacja, a w umowie znajduje się zapis że awarie na przyłączu usuwa odbiorca

W tej sytuacji można użyć zamiast zasuwy zamrażarki do rur i w ten sposób odciąć zasilanie aby wymienić zawór przed licznikiem


 

Usunięcie grzejnika w kuchni w bloku. Wymiana zaworu przed licznikiem

 

Wymiana kaloryfera w bloku Katowice. Bardzo krótkie gałązki

Przykład gałązki kaloryfera żeliwnego niemożliwej do zamrożenia. Rura na zasilaniu grzejnika jest zbyt krótka i nie posiada odcinka prostego. W tej sytuacji wymiana zaworu termostatycznego nie była możliwa, jednak nie jest ona niezbędna do demontażu grzejnika. Wystarczyło ze galązka  powrotu na dole grzejnika była wystarczająco długa aby ją zamrozić i zamontować zawór powrotny.

 

 

Zamrażanie rur bardzo krótkie gałązki

 

 

 

 

Montaż kaloryfera Chorzów. Kolejny przykład gałązek krótkich i jednocześnie bardzo pogiętych.

Mimo wszystko zamrożenie zakończyło sie powodzeniem. W tym wypadku  kaloryfer ma zostać zamocowany na środku zabudowy w kształcie komina zakrywającej rury pionu od posadzki do sufitu. Na następnym zdjęciu widać wykonane podejście z rur miedzianych do grzejnika.

 

 Zamrażanie rur bardzo krótkie gałązki kaloryfera

Ruda Śląska wymiana żeliwnych grzejników w sezonie grzewczym, po wymianie tak to wygląda...

 

wymiana grzejnikaRuda Śląska grzejnik stalowy zastąpił żeliwny

 

 

 

wymiana grzejnika i zaworuWymiana zaworu i demontaż grzejnika z zamrażaniem rur w bloku: Zabrze

 

Jak widać długość gałązek zasilających grzejnik żeliwny pozwoliła także na skrócenie dolnej rury 1/2 cala i jej nagwintowanie. Cała operacja odbyła się oczywiście bez spuszczania wody.

 

 

 

 

 

 

Likwidacja usunięcie odpowietrznika w bloku na ostatnim piętrze

 

Likwidacja odpowietrznika w bloku na ostatnim piętrze: Chorzów

 

 

Warto wiedzieć, że instalację centralnego ogrzewania, która na ostatnim piętrze w bloku wyposażona jest w odpowietrzniki jak na rysunku obok, możemy podczas remontu nieco zmodyfikować. Pionowe rury będą zbyteczne, kaloryfer zostanie zasilony bezpośrednio rurkami z boku a odpowietrzenie nastąpi na standardowym odpowietrzniku montowanym na każdym nowym kaloryferze.

 

 

 

 

 

 

 

Wymiana grzejnika w Zabrzu w zimie

 

Wymiana grzejnika w zimie: Zabrze.

 

W związku z tym że często na grzejniku łazienkowym administracja bloku nie montuje podzielnika kosztów. Warto więc zadbać o to aby jak największa ilość ciepła wydobywała się z tego pomieszczenia i wymienić stary niewielki grzejnik żeliwny na nowy o większej mocy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Brak kaloryfera wstawienie galązek w pionie

 

 

 

 

 

Wstawienie kaloryfera do lazienki za pomocą łączników gebo, pozostala część instalacji zostanie wykonana z rur pp. Istnieje także możliwość zastosowania złączek naprawczych gebo takich jak ta https://www.youtube.com/watch?v=fZOXxbnH14M ,i taką metodę polecam przy wstawianiu gałązek w pionie metodą zamrażania rur. Co najważniejsze: aby wyknać operację zamrożenia pionu w czasie sezonu grzewczego musi być dostęp do zaworów pod pionem, aby zatrzymać przepływ wody przez pion. W lecie woda w instalacji dalej jest ale pompy są wyłączone.

 

 

 

 


 

wymiana kaloryfera gliwice przez zamrazanie szukam firmy

Wymiana kaloryfera w bloku Gliwice przez zamrazanie rur

 

 

 

W tym wypadku gałązki zasilające stary grzejnik żeliwny zostały odcięte i zakończone zaworem motylkowym już w kanale instalacyjnym co umożliwiło dalej już w dowolny sposób wykonanie przyłącza do nowego grzejnika drabinkowego.

 

 

 

 

Przedłużanie gałązek zasilających kaloryfer z wykorzystaniem zamrażarki do rur: Bytom

 

przesuniecie/przeniesienie kaloryferaPrzedłużenie wykonane w technologi miedzianej, po zamrożeniu została dołączona "przedłużka" zakończona zaworem powrotnym. Oczywiście górna gałązka została przedłużona w ten sam sposób.

 

Zamrażanie rur i wymiana kaloryfera Zabrze

 

zamrazanie rur wymiana grzejnika zabrze gliwice bytom w zimieJak widać na dołączonym obrazku zamrażanie rur w mieście Zabrze sprawiało pewien problem, ponieważ gałązki zasilające wymieniany grzejnik były bardzo krótkie i pogięte. Pomogło w tej sytuacji to że zamrażany grzejnik był w w mieszkaniu na ostatnim piętrze co umożliwiło zamrażanie na pionie nawet kiedy jest już ciepła woda w instalacji c.o.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zamrażanie rur i wymiana kaloryfera Katowice

 

zamrazanie rur wymiana grzejnika  katowice chorzow

W trakcie zamrażania rur kaloryfera w Katowicach (po rozmrożeniu korka lodowego) okazało się, ze zawór termostatyczny całkowicie nie odcina dopływu wody, wyciek był na tyle mały, że został założony korek za zaworem termostatycznym na czas remontu. Po zakończeniu remontu mieszkania montaż kaloryfera będzie możliwy, choć niewielki wyciek będzie go nieco utrudniał. Innym rozwiązaniem jednak związanym z większymi kosztami 70-80zł  byłaby wymiana zaworu termostatycznego wraz z głowicą.

 

 

 


Wymiana grzejnika inny rozstaw podejścia

Wymiana kaloryfera: Chorzów. Zmiana rozstawu przyłącza

Tak to wygląda. Innym rozwiązaniem jest  przespawanie gałązek na żądany rozstaw, ale wymaga to spuszczenia wody i zamówienia dużo droższej usługi - spawania rur centralnego ogrzewania .

 

 

 

 

 


 

 

Zamrażanie rur, skracanie gałązek i wymiana grzejnika: Bytom

 

Usługa Zamrażania rur wykonana w Bytom iu polegała na ściągnięciu kaloryfera  i skróceniu gałązek/rur zasilających. Wymagało to dwukrotnego zamrażania osobno dla każdej gałązki. Po skróceniu rur zostały one nagwintowane, dzięki temu kaloryfer po remoncie będzie mógł zostać zawieszony w innym miejscu.

 

zamrazanie rur skracanie rur i wymiana kaloryfera bytomzamrazanie rur skracanie rur i wymiana kaloryfera bytom

 

 

Zamrażanie i skracanie rur: Gliwice

 

 

Skrócenie rury odpowietrznika poWykonana usługa polegała na zamrożeniu rury pionu na ostatnim piętrze w bloku. Pion centralnego ogrzewania zakończony został długim odcinkiem rury na którego końcu zamontowano zawór kulowy i odpowietrznik automatyczny.

 

Sam proces zamrażania trwał ok. 10 minut, następnie za długa rura która utrudniała zamontowanie mebli została obcięta i nagwintowana. Cały czas podczas wykonywania tych czynności następował proces zamrażania dolnego odcinka rury. Praca zamrażarki do rur w Gliwicach

 

Jakość wytrzymałość grzejników aluminiowych

jakosc wytrzymalosc grzejnika aluminiowego Zabrze Bytom Chorzów

 

Dlaczego jedne żeberka grzejników aluminiowych kosztują 23zł a inne ponad 30zł?

Po pierwsze grubość materiału. Na zdjęciu obok widać grzejnik, który został skręcony z różnej jakości żeberek. Różnica w ilość materiału użytego do ich wyprodukowania jest wyraźna.

Po drugie wielkość radiatorów. Związana jest z nią moc jednego członu. Im większą powierzchnię mają radiatory, tym więcej ciepła potrafią oddać do otoczenia a zatem większa moc katalogowa. Większe radiatory, to więcej aluminium i wyższa cena.

Po trzecie wytrzymałość na ciśnienie. Większa wytrzymałość = grubszy materiał. Najczęściej spotykamy grzejniki o ciśnieniu roboczym 10bar, to minimum. Grzejniki które ja montuję mają ciśnienie robocze 16bar (próba ciśnienia jest wykonan na 24bary

Teraz można się domyślać dlaczego w marketach grzejniki są tańsze niż w hurtowniach.

 

 

kaloryfer boczne podejscie 500mm wymiana grzejnika w lazience

Wymiana grzejnika w łazience

 

to często wysokie koszty związane z tym, że zakupiony grzejnik wymaga innego doprowadzenia zasilających go gałązek. Jednak w wielu sytuacjach bardzo dobrym i tanim rozwiązaniem nie wymagającym przerabiania instalacji będzie zakup grzejnika "drabinkowego" z podejściem bocznym o rozstawie 500mm. Teraz wystarczy tylko zamrożenie rurek i założenie zaworu na dolnej gałązce, zamontować kaloryfer można po wykafelkowaniu łazienki. Jedyny koszt to zamrażanie i montaż nowego grzejnika - nie ma kosztu przeróbki instalacji!. Grzejniki dostępne w cenie katalogowej (+koszty wysyłki). Cennik dla tego typu grzejnika (GB) http://www.heniks.pl.

 

Z

 

wymiana kaloryfera w bloku

 

 

 

 

Stary kaloryfer żeliwny wisiał wysoko i był zasilany z boku. Nowy kaloryfer posiada zasilanie dolne, Na zdjęciu widać że został zasilony krzyżowo. Cyfrą 1 oznaczyłem zasilanie zostało podłączone za pomocą małej przeróbki w miedzi. Cyfra 2 to stara gałązka powrotu, która została przedłużona (w technologii PEX zaprasowywanej) i podłączona do punktu 3 grzejnika przez zawór powrotny. Rura PEX jest niewidoczna ponieważ została ułożona za grzejnikiem.

 

 

Poniżej podobna sytuacja ale poprzedni kaloryfer był powieszony nisko.

 

wymiana kaloryfera w lazience chorzow 

Zamarzanie wody, tworzenie się lodu:

 

W momencie zamiany wody w lód, w temperaturze 00C, objętość jej wzrasta nagle aż o 10%!.  Spowodowane jest to tym, że w temperaturze 00C tworzy się heksagonalna (sześciokątna) struktura lodu z dużymi, otwartymi przestrzeniami między ściankami tworzących się kryształów. Skutkuje to wspomnianym gwałtownym skokiem objętości  fazy stałej w porównaniu z fazą ciekłą. Woda zamieniając się w lód zwiększa swoją objętość i zmniejsza gęstość co powoduje rozparcie go wewnątrz rury i dzięki temu korek lodowy potrafi wytrzymać wysokie ciśnienie panujace w instalacji centralnego ogrzewania.

 

Lód działa jak izolator ponieważ charakteryzuje się złym przewodnictwem cieplnym.

 

Ciekawostka! Woda gorąca zamarza szybciej od wody zimnej!

 

 Zamrażarki do rur, jako pierwsza ta której niestety niezakupiłem, wyróżnia ją to że posiada zintegrowany z glowicami termometr informujący o tym że, rura jest już prawidłowo zamrożona. Oraz to, że potrafi zamrozić rury PP! czego nie potrafi zamrazarka firmy Rems (sprawdzone)

ROFROST TURBO 2"

Zamraża rury miedziane Ø 10 - 54 mm (Ø 3/8 - 2.1/8”)

Rury stalowe Ø 1/4 - 2"

Rury z tworzywa sztucznego oraz wielowarstwowe!!!!

Zalety:

  • Bezpieczne zamrażanie: termometr na uchwytach mrożących wskazuje, kiedy rura jest całkowicie zamrożona, brak konieczności spryskiwania uchwytów wodą
  • Wkładki redukcyjne w wielu rozmiarach do wszystkich średnic powszechnie stosowanych rur
  • Dzięki elastycznym wężom i prostemu systemowi mocowania praca na wysokości i w trudno dostępnych miejscach nie jest problemem
  • Zastosowanie pasty przewodzącej ciepło gwarantuje optymalne oblodzenie. Zapewnia maksymalny kontakt pomiędzy rurą i uchwytem

 

Zamrażarka do rur REMS Frigo 2 - cechy i parametry.

 

  • Elektryczna zamrażarka do rur z zamkniętym obiegiem środka mrożącego.
  • Przyjazna dla środowiska.
  • Łatwe, szybkie zamrażanie, bez opróżniania instalacji.
  • Do konserwacji, napraw i rozbudowy instalacji rurowych.
  • Duża wydajność chłodzenia, np.: rura stalowa ¾” tylko 9 min.
  • Wyjątkowo wąskie, opatentowane głowice mrożące, bardzo szybkie w montażu.
  • Wzmocnienie przenoszenia chłodzenia tylko poprzez spryskanie wodą.
  • Zawsze czyste głowice chłodzące, nie potrzeba stosować żadnych past/smarowania.
  • Szerokie zastosowanie, także w pomieszczeniach zamkniętych.
  • Środek mrożący R-404A.
  • Duża wydajność chłodzenia.
  • Idealna do długo trwających napraw.
  • Konstrukcja mocna, zwarta.
  • Wyjątkowo wąskie głowice mrożące i prostopadle do rur doprowadzone węże ze środkiem mrożącym umożliwiają pracę także w ciasnych stanowiskach i zagłębieniach.
  • Jedno- i dwustronna możliwość zamrażania.
  • Agregat chłodzący 430 W, w stabilnej obudowie z blachy z boczną kratką wentylacyjną dla optymalnego obiegu powietrza. Położony w górnej części, łatwo dostępny, duży schowek na węże i osprzęt.  Waga tylko 23 kg. Łatwy do przenoszenia, bardzo cicha praca.
  • Wyjątkowo kompaktowe głowice mrożące z geometrycznie ukształtowanymi wgłębieniami dla różnych średnic rur (Patent EP 1 108 944, Patent US 6,434,952). Bardzo wąskie, tylko 50 mm szerokości.  Szerokie zastosowanie, także w ciasnych miejscach.
  • Wszystkie rozmiary rur od Ø ¼–1” względnie Ø 15–35 mm mogą być zamrażane przez jedną głowicę mrożącą.
  • Wkładki mrożące do pozostałego zakresu pracy – do Ø 2”, 60 mm.
  • Opaski mocujące do łatwego i szybkiego montażu głowic na rurach, bez narzędzi.
  • Elastyczne, bardzo długie (duży promień pracy) węże mrożące z odpornego na ścieranie, syntetycznego kauczuku.
  • Ciekłokrystaliczny termometr cyfrowy wskazuje dokładną temperaturę w miejscu mrożenia – jako osprzęt.