Test działania programowalnej elektronicznej głowicy termostatycznej.

Opinie o elektronicznej głowicy termostatycznej.

Jaką i Czy warto kupić?

 

W moim przypadku tradycyjne analogowe głowice termostatyczne nie sprawdzają się, nie jestem zadowolony ze sposobu ich działania.

Umożliwiają w pokojach mieszkania ustawienie temperatury albo zbyt wysokiej albo zbyt niskiej (optymalna 21stC). Układ centralnego ogrzewania jest zasilany piecem węglowym a więc temperatura w instalacji wynosi od 50 do 80 stopni. Wymagania stawiane głowicy będą dość wysokie. Moje osobiste odczucia, doświadczenia z wychowywania własnych dzieci i obserwacje, pozwalają mi stwierdzić że wysoka temperatura w mieszkaniu znacząco wpływa na wzrost częstotliwości z jaką dzieci zapadają na choroby (w moim domu po obniżeniu temp dziennej do 21stC z 24stC dzieci przestały tak często chorować, mam szczęście posiadać także znajomych, którzy po dociepleniu domu siedzą w temp. 24stC a ich dzieci w wieku 3,4 i 6 lat chorują na okrągło!). Podwyższona temp. w pomieszczeniach mieszkalnych powoduje także lepsze warunki dla rozwoju roztoczy, aby ją uzyskać staramy się nie wietrzyć mieszkania, mieć szczelnie zamknięte okna co powoduje wzrost wilgotności  powietrza i lepsze warunki do rozwoju grzybów.

 

A do tego wyższe koszty centralnego ogrzewania.

Na naszym rynku pojawiły się elektroniczne głowice termostatyczne, umożliwiające zaprogramowanie okresów czasu w ciągu doby kiedy w pomieszczeniu powinna się utrzymywać wyższa temperatura. W efekcie powinno to dać znaczące oszczędności na kosztach ogrzewania także w mieszkaniu w bloku gdzie koszty ogrzewania liczone są na podstawie wskazań podzielników.

Do testu zakupiłem głowicę elektroniczną programowalną firmy Schlosser SH6011 00001.

Bardziej szczegółowy opis znajdzie się tu później. Głowicę zainstalowałem w pokoju syna z racji tego że grzejnik tam umieszczony jest najbliżej położony od pieca c.o. i ze względu na małe opory jakie daje on przepływającej wodzie osiąga on temperaturę najwyższą w całym domu. W pokoju syna przy głowicy termostatycznej starego typu (nie elektronicznej) temperatura osiągała 24-25stC

 

Na tą chwilę mogę powiedzieć że nowa głowica działa rewelacyjnie. Po prostu zadana temperatura w pokoju jest utrzymywana! Po jej osiągnięciu, temperatura grzejnika zostaje obniżona. Znaczy to że za jej pomocą można ustawić sobie niezależne czasy ogrzewania rożnych pomieszczeń domu czy mieszkania. W tej chwili mogę powiedzieć że jest to rozwiązanie moich problemów.

 

Przykład.

 

Cała rodzina wychodzi z domu, dzieci do szkoły/przedszkola rodzice do pracy. Ustawiamy głowicę aby ogrzała mieszkanie od godz. 5-7 a potem od 15-21 kiedy wszyscy są w domu. Znaczy to że nie ogrzewamy mieszkania przez 16 godzin na dobę! Dwie trzecie doby... Będzie to miało znaczący wpływ na roczne koszty ogrzewania mieszkania czy domu.

 

Chcę jednak zwrócić uwagę, że efekty działania takiej głowicy współpracującej z grzejnikiem żeliwnym mogą być o wiele gorsze ze względu na jego dużą bezwładność, grzejnik tego typu ze względu na swoją masę potrzebuje dużo czasu aby się rozgrzać i dużo aby się ochłodzić. Wobec tego zlecam wymianę grzejników żeliwnych, oczywiście bez spuszczania wody poprzez zamrażanie rur.